Toasted nuts taste better

I always add toasted almonds or walnuts to my oatmeal- they add a nice crunch and an amazing flavor. Toasting nuts releases the oils inside, causing them to become more fragrant and flavorful than in their raw state. Toasted nuts offer a great contribution to breakfast cereals, baked goods, salads, or on top of many meat entrees. If I just put plain nuts in my oatmeal, they would likely fade into the background and all I’d be doing is adding a crunchy texture.

It is so easy to toast nuts- all you need is a baking sheet and an oven glove…and an oven :). Just heat your oven to 350 degrees, dump a bag of nuts on a baking sheet, and bake for the appropriate time for the nut being toasted. Ovens have varying heat distribution (unless you have a convection oven), so be sure to stay near the kitchen; you’ll smell the wonderful aroma of the nuts when they get close to being done, but leave them in for too long and they’ll burn!

Almonds (sliced) 7-10 minutes
Almonds (whole) 10 minutes
Chestnuts 25 minutes
Hazelnuts 12-15 minutes
Macadamia Nuts 12-15 minutes
Pecans 10-15 minutes
Pine Nuts 5 minutes
Walnuts 10-15 minutes
Peanuts (in shell) 15-20 minutes
Peanuts (shelled) 20-25 minutes

What is your favorite use of toasted nuts?

Follow on Bloglovin
If you enjoyed this post, make sure you subscribe to my RSS feed!

8 thoughts on “Toasted nuts taste better

  1. I love toasted nuts and use them all the time in homemade granola. The only thing I hate about nuts is how expensive they are! Any suggestions for cheap nuts? :)

    • They are expensive…the cheapest I find walnuts & almonds is $3.99/lb. Walnuts are $6.99 at Meijer now, so I skipped them. When I do find a sale, I stock up and put the extra bags in the freezer. You can try checking 3 places for different prices at the store- the bulk bins, near the produce section, and in the baking aisle. There’s different brands in each area and sometimes I find better deals in the baking aisle. Now go find some cheap nuts!

      • Ugh. There is no meijer in the south! And none of the grocery stores have bulk food aisles so we’re stuck paying $7-$10/lb for our nuttys :(

  2. Pingback: Feeling Low on Energy? - Budget For HealthBudget For Health

  3. Pingback: BBQ chicken pizza recipe - Budget For HealthBudget For Health

  4. Pingback: Juicing: Get the Facts - Budget For HealthBudget For Health

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv Badge